Tα “Πρωτοβρόχια” στο Γυμνάσιο Αμυγδαλεώνα

Το Γυμνάσιο Αμυγδαλεώνα και την τρίτη τάξη γυμνασίου επισκέφτηκε σήμερα, έπειτα από πρόσκληση της φιλολόγου Ευδοκίας Φανερωμένου ο αγαπημένος μας συγγραφέας Σπύρος Κιοσσές και τα Πρωτοβροχια του! Οι μαθητές όλο το προηγούμενο διάστημα διαβάσαν όλοι μαζί με την καθηγήτριά το βιβλίο του,αγάπησαν τους χαρακτήρες του, γέλασαν, έκλαψαν, συζήτησαν, συμφώνησαν, διαφώνησαν, δημιούργησαν αλλά κυρίως γεύτηκαν ελεύθερα την καλή λογοτεχνία! Η παρουσία του συγγραφέα και η διάδραση με τα παιδιά επισφράγισε την προσπάθεια τους να συνδημιουργήσουν, να επεκτείνουν, να συναισθανθούν… Τη συνάντηση πλαισίωσαν με θέρμη ο συγγραφέας Διαμαντής Αξιώτης και η σύμβουλος Φιλολόγων Μαρία Ζωγραφάκη.

Ευχαριστούμε θερμά τον διευθυντή του σχολείου μας Παναγιώτη Κιλικιάν, τις φιλολόγους συναδέλφισσες Όλγα Μπακιρτζή, Πολυξένη Κυριακίδου, Κωνσταντίνα Τσαούση, τους συναδέλφους Δημήτρη Πλασάτη και Μίλτο Τσιάκα, καθώς και την κύρια Ελένη Δαμιανίδου για την διευκόλυνσή μας στη χρήση του Καπνομάγαζου και την υποστηρικτική παρουσία της.