Language Trekking through Europe

Διακρατική διαδικτυακή αλληλεπίδραση των μαθητών μας με συνομηλίκους μαθητές από εννέα τάξεις σχολείων στην Ευρώπη

Μια πολύ επιτυχημένη διαδικτυακή συνάντηση με μαθητές από εννέα τάξεις Ευρωπαϊκών χωρών πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 29 Φεβρουαρίου στο Γυμνάσιο Αμυγδαλεώνα Καβάλας! Οι συμμετέχοντες μαθητές του σχολείου μας γνωρίστηκαν με συνομηλίκους τους από την Ευρώπη, παρουσίασαν το σχολείο μας και έπαιξαν διαδραστικό παιχνίδι βασισμένο στους κανόνες της ορθής συμπεριφοράς στη διαδικτυακή επικοινωνία και συνεργασία, ως συμβόλαιο υπεύθυνης αλληλεπίδρασης στο πρόγραμμα. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν και είμαστε έτοιμοι για την διακρατική συνεργασία! Το σχολείο μας είναι συνιδρυτής του eTwinning προγράμματος “Language Trekking through Europe”.