Etwinning στο Γυμνάσιο Αμυγδαλεώνα

Οι μαθητές του Γυμνασίου Αμυγδαλεώνα συμμετέχουν φέτος σε τρία eTwinning διακρατικά προγράμματα με συνομηλίκους τους από διάφορα Ευρωπαϊκά κράτη, ανταλλάσσοντας πολιτισμικά στοιχεία των χωρών τους και παράλληλα καλλιεργώντας δεξιότητες συνεργασίας, ψηφιακής επικοινωνίας, κριτικής σκέψης και δημιουργικότητας στη σύγχρονη παγκοσμιοποιημένη κοινότητα αλληλεπίδρασης.

Μοιραζόμαστε μερικά στιγμιότυπα από την πρώτη μας διαδικτυακή επικοινωνία για το πρόγραμμα The Tune of a Healthy Maths-Chef με τη συμμετοχή σχολείων από την Ισπανία και Ρουμανία. Οι μαθητές σχημάτισαν ομάδες εργασίας για τη δημιουργία ενός εβδομαδιαίου μενού σύμφωνα με την προτεινόμενη δίαιτα του Harvard. Σχημάτισαν επτά διακρατικές ομάδες εργασίας, όσες και οι ημέρες της εβδομάδας! Παράλληλα, παρουσίασαν τις πόλεις τους και τα σχολεία τους, ως πρεσβευτές των χωρών τους! Για το σχολείο μας το πρόγραμμα συντονίζει η εκπαιδευτικός Αγγλικής Χρυσούλα Λάζου με την υποστήριξη της παιδαγωγικής ομάδας κ. Παπαγιάννη Βσιλική και κ. Τσαούση Κωνσταντινιά.