ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ “CommuniTIES”

Είναι μεγάλη μας χαρά και τιμή που το σχολείο μας κατέκτησε το ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ στο διαγωνισμό Education Leaders Awards 2022 για ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΑ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ με το πρόγραμμα CommuniTIES που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό Χρυσούλα Λάζου, συντονίστρια του προγράμματος, προσκαλώντας σε διακρατική συνεργασία και αλληλεπίδραση εκπαιδευτικούς και 75 εφήβους μαθητές από τα Βαλκάνια με απώτερο σκοπό τον πληροφοριακό τους γραμματισμό, την κριτική πρόσληψη αλλά και δημιουργία ψηφιακού περιεχομένου με την παιδαγωγική αξιοποίηση των τεχνολογιών εμβύθισης στο ταχύτατα εξελισσόμενο ψηφιακό πληροφοριακό οικοσύστημα της Μetaverse εποχής.

Λαμβάνοντας υπόψη πως η Ελλάδα μεταξύ άλλων χωρών των Βαλκανίων βρίσκεται σε πολύ χαμηλή κατάταξη στους δείκτες αντίστασης στα fake news, η Παιδεία στα Μέσα αποτελεί βασική προϋπόθεση αν εμείς οι εκπαιδευτικοί φιλοδοξούμε να καλλιεργήσουμε την κριτική σκέψη των μαθητών μας αλλά και την πολιτειακή τους συνείδηση. Ευχαριστούμε θερμά όλους τους συνεργάτες, συναδέλφους από τα Βαλκάνια Dessi Ognianova Nadina C. Nicolici, τις Αμερικανικές Πρεσβείες των συμμετεχόντων χωρών, και κυρίως τις Cynthia Harvey,  Μαρκέλλα Καράγιωργα & Ιωάννα Κουτσουνάνου, τους ακαδημαϊκούς συνεργάτες, Καθηγητές Αύγουστο Τσινάκο, AETMA Lab, International Hellenic University/Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος και Νικόλαο Παναγιώτου, Εργαστήρι Ειρηνευτικής Δημοσιογραφίας/International Peace Journalism Laboratory, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης  και τα στελέχη της εκπαίδευσης, κ. Απόστολο Βαγενά και κα Αναστασία Παναγιωτίδου. Αλλά πάνω από όλα, ευχαριστούμε τους γονείς για την εμπιστοσύνη και τους ενθουσιώδεις μαθητές μας, που πάντα με δίψα για μάθηση, ακόμη και σε ώρες εκτός σχολικού ωραρίου, ανταποκρίνονται σε προσκλήσεις καινοτόμων δράσεων σε διεθνές επίπεδο!

Η βράβευση έλαβε χώρα στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού στην Αθήνα, στις 3 Ιουνίου 2022.