Συνέντευξη του Ιωσήφ Μεβοράχ

H 8η Ιανουαρίου αποτέλεσε μια πολύ ιδιαίτερη ημέρα για το Γυμνάσιο Αμυγδαλεώνα Καβάλας. Οι μαθητές μας σε ρόλο δημοσιογράφου και σκηνοθέτη πήραν συνέντευξη από τον κ. Ιωσήφ Μεβοράχ, Εβραίοδεύτερης γενιάςεπιζήσαντα του ολοκαυτώματος στο πλαίσιο του προγράμματος ” Faces of Resilience”. Η συνέντευξη δόθηκε στο Λύκειο Ελληνίδων Καβάλας, που ήταν το παλιό εβραϊκό σχολείο της πόλης, το οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την φιλοξενία. Επίσης, ευχαριστούμε το Δήμαρχο Καβάλας κ. Μουριάδη για τον χαιρετισμό που απεύθυνε στη δράση μας και το Εna Channel για την τηλεοπτική κάλυψη της προσπάθειας. Κυρίως όμως ευχαριστούμε τον κ. Μεβοράχ για την συνέντευξη που μας έδωσε και μας συγκίνησε βαθύτατα και τα “μικρά” μας, τα παιδιά μας που αποδεικνύουν συνέχεια ότι…μικρά παιδιά…μεγάλα θαύματα.

Τη συνέντευξη μας θα τη δείτε εδώ:

Aκολουθεί φωτορεπορτάζ: